Yurtdışı Marka Tescili

MADRİD PROTOKOLÜ

Her marka ancak tescil edildiği ülkede geçerlidir. Marka ne kadar tanınmış olursa olsun herhangi bir ülkede geçerli kanunlara uygun olarak tescil edilmediği müddetçe markanın korunması mümkün olmayacaktır. Yurtdışında faaliyeti bulunan şirket ve şahısların ilgili ülkelerde markalarını tescil ettirmeleri gereklidir. Zira özellikle uluslar arası fuar ve sergilerde tescilsiz marka sahipleri zor durumda kalabilmektedir. Uluslar arası anlaşmalar sayesinde yurtdışında marka tescili yaptırmak daha az maliyet ve zaman harcanarak mümkün olmaktadır. Türkiye’nin de üyesi olduğu bir takım anlaşma ve protokoller sayesinde uluslar arası marka tescili tek bir merkezden yönetilmekte ve maliyetler düşmektedir.

Madrid Protokolü uluslar arası marka tescilinde en çok başvurulan yoldur. Madrid protoklü tek bir başvuru ile Avrupa Birliği de dahil Protokole taraf birden fazla ülkede koruma sağlayan bir sistemdir. Madrid Protokolü uyarınca Uluslararası Marka Tescil işlemleri için yetkili ofis İsviçre Cenevre'de bulunan Dünya Fikri Haklar Örgütü'dür.tek bir başvuru ile 78 ülkeye müracat yapılmaktadır.

TOPLULUK MARKASI NEDİR ? (CTM MÜRACAATI)

-Avrupa Topluluğu'na üye ülkelerde tek bir başvuru ile koruma sağlayan sistemdir. Topluluk Marka Tescili olarak adlandırılan koruma için yetkili ofis, İspanya Alicante'de bulunan İç Pazarda Uyum Ofisi'dir (OHIM-Office For Harmonization In The Internal Market).

OAPI

Fransızca konuşulan Afrika ülkelerinde geçerli bir sistemdir. Tek bir başvuru ile ekte yer alan tüm ülkelerde koruma sağlayan bir sistemdir.
- Benin
- BurkinaFaso
- Çad
- Ekvator Ginesi
- Fildişi Sahili
- Gabon
- Gine
- Gine Bissau
- Kamerun
- Kongo
- Mali
- Moritanya
- Nijer
- Orta Afrika Cumhuriyeti
- Senegal
- Togo